خرما زاهدی

خرما زاهدی

یکی از معتبرترین خرماهای صادراتی ایران خرما زاهدی یا خرمای قصب است که به نام قصب هم شناخته میشود. این خرمای بیضی شکل به دلیل رنگ خاص و ویژه، طعم فوق العاده و البته شرایط نگهداری و انبارش بسیار ساده و طرفداران زیادی که دارد به عنوان یکی از پر فروش ترین خرماها در ایران و کشورهای جهان است.

خرما زاهدی دارای شکلی تخم مرغی و یا بیضی مانند است. انتهای این خرما باریک و نوک تیزی دارد. این خرما بصورت نیمه خشک و خارک مصرف میشود. رنگی متمایل به زرد دارد که البته در زمان رطب به قهوه ای متمایل به زرد میخورد. بصورت کلی خرما زاهدی را باید از خرما های خشک دانست و در این طیف طبقه بندی میشود.

خرما زاهدی در نقاط مختلفی از ایران کشت میشود و نخل آن از نخل های مقاوم به شرایط آب و هوایی متفاوت گرمسیری است. عمدتا این خرما در شهرستان های کازرون، خرمشهر، اهواز، قیر و کارزین، فراشبند، برازجان، بوشهر، فیروز آباد، لار، خوزستان و بعضا در دیگر شهرهای ایران به خوبی کشت می شود. در آمریکا و عراق هم نخل این خرما کشت میشود. بصورت کلی مرغوب ترین نوع خرما زاهدی در ایران و بخصوص در شهرستان قیروکارزین و یا بوشهر وجود دارد.

خرما زاهدی را اغلب اواخر شهریور برداشت می کنند که تا اوایل پاییز هم گاها ادامه دارد. این خرما همانگونه که توصیف شد نیمه خشک است و به راحتی در زمان نزدیک به برداشت به زمین میریزد و از خرماهای دیر رس است. نوع خارک و خشک این خرما زیاد استفاده میشود ولی نوع رطب و یا نیمه خشک هم دارد.

خرما زاهدی نام خود را از زهدی عربی به معنی وفور و فراوانی گرفته است. این خرما قند بالایی دارد و به همین دلیل در تولید مواد قندی خوراکی و یا الکل و سرکه هم کاربرد زیادی دارد. گوشت این خرما نسبت به هسته 6.35 درصد است. هسته آن تقریبا به گوشت خرما چسبیده است.

شرکت تولیدی خرمای گیلدا (آتیه ارگ آتبین) بعنوان بزرگترین شرکت تولید و بسته بندی انواع خشکبار و خرما در ایران بهترین و مرغوب ترین خرما زاهدی را در ایران و کشورهای همسایه عرضه می کند.

این خرما همانگونه که توضیح داده شد در بسیاری از استان های خرما خیز ایران به راحتی کشت میشود. به همین دلیل قیمت مناسبی دارد. کیفیت این خرما بسته به میزان اندازه، گوشت، محل برداشت و شرایط برداشت میوه متفاوت است و در بسته بندی ها به همین دلیل با نام درجه یک، درجه دو و یا بعضا درجه سه بسته بندی میشود. در شرکت تولیدی خرمای گیلدا (آتیه ارگ آتبین) تنها و تنها نوع درجه یک این خرما که مرغوب ترین نوع خرما زاهدی است به فروش میرسد.

خرمای قصب در بسياری از نقاط خرما خيز کشور به خصوص در خوزستان، فارس، بوشهر و استان کرمانشاه، نيز در سطح زياد کشت میگردد. مهم ترين منطقه گسترش آن در پشتکوه بوشهر میباشد. میوه خرما زاهدی در مرحله خارک زرد رنگ، در مرحله رطب قهوه ای روشن و در مرحله تمار، قهوه ای متمايل به قرمز تا زرد کمرنگ میشود.

در کشور عراق از ارقام عمده و صادراتی به شمار میرود. از ارقام بسيار مرغوب است و دارای خاصيت انبار داری خوب و حمل و نقل آن بسيار آسان و از ارقام صادراتی است. خرمای زاهدی جزء خرماهای خشک طبقه بندی میشود، رقمی ديررس بوده و مقدار ريزش آن زياد است.

خرمای زاهدی یکی از انواع خشک خرما در دنیا میباشد، گستره ی کشت خرمای زاهدی در ایران بسیار زیاد است به طوری که از مناطق جنوب غربی کشور نظیر استان کرمانشاه (قصر شیرین)، خوزستان، بوشهر، استان هرمزگان و جنوب استان فارس کشت میشود.

به دلیل قیمت نسبتا پایین و خواص سرشار آن بسیار پر مصرف است. به خصوص افراد دیابتی میتوانند از آن به عنوان قند استفاده کنند. می توانید نیم نگاهی به قیمت خرمای زاهدی داشته باشید. مرغوب ترین نوع خرمای زاهدی دارای رنگ قهوه ای روشن یا قهوه ای شکلاتی میباشد. خرمای زاهدی یا خرمای قصب که به عربی به آن زهدی گفته میشود یکی از خرما های جذاب صادراتی جهت کشور های عربی، آفریقایی، پاکستان و افغانستان میباشد.

خواص خرما زاهدی

بصورت کلی خرما میوه ای بسیار پر فایده و مغذی است. به همین دلیل نیازی به تشریح تمامی خصوصیات و خواص این میوه شاید نباشد. بسیاری از مزایا و خواص در خرماها بصورت مشترک دیده می شود ولی در هر صورت میزان این خواص در انها بسته به نوع خرما و محل برداشت ممکن است متفاوت باشد. اما بصورت کلی خرما زاهدی دارای خواص زیر می باشد:

 1. دارای ویتامین های بسیار زیاد از جمله ویتامین C ، B1، B2 و ...است.
 2. این خرما دارای مواد معدنی فوق العاده بالایی است که از جمله مهم ترین آنها می توان به منیزیم، آهن، پتاسیم، منگنز، کلسیم و ... اشاره کرد.
 3. خرما زاهدی سرشار از فیبر می باشد که به همین دلیل افرادی که مشکلات گوارشی دارند بهتر است در سبد غذایی خود آن را لحاظ کنند.
 4. این محصول کلسترول مضر خون را کنترل و کاهش می دهد و برای سلامت قلب بسیار مفید است.
 5. کالری موجود در آن بسیار کم است.
 6. کلسیم موجود در خرمای زاهدی بسیار بالا است و به همین دلیل برای استخوان ها مفید است.
 7. خرما قصب از خرماهای دارای آهن زیاد است که برای کم خونی توصیه می شود.
 8. این خرما دارای آنتی اکسیدان فراوان است که برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی بسیار مفید است.
 9. قند موجود در این خرما از نوع فروکتوز است که نه تنها باعث قند خون نمی شود بلکه برای کاهش وزن نیز موثر است.
 10. این خرما به دلیل داشتن کاتالوئید جذب ویتامین ها و آنتی اکسیدان را آسان تر می کند.
 11. طبع این خرما گرم است و برای افراد دارای طبع سرد بسیار مناسب است.
 12. منگنز زیاد در این خرما اعصاب را تسکین می دهد.
 13. پتاسیم این خرما نیز برای رفع خستگی و درد عضلات بخصوص بعد از تمرین های سخت ورزشی بسیار مفید است.

سالیانه هزاران تن خرما زاهدی در ایران برداشت می شود که از این میزان، حجم زیادی در مصرف داخلی و حجم زیادی نیز برای صادرات آماده می شود و به کشورهای همسایه و اروپایی صادر می شود. کشور ایران به دلیل داشتن آب و هوای متنوع یکی از بهترین سرزمین ها برای کاشت و برداشت این محصول است و خوشبختانه میزان برداشت این محصول در ایران بسیار مناسب است. استان های بوشهر، فارس و هرمزگان بیشترین سهم در تولید این محصول را دارند. آب و هوای گرم و خشک این مناطق شرایط بسیار مناسبی را برای رشد بهترین نمونه این خرما در این مناطق فراهم نموده است.

این خرما در بین کشورهای پیشرفته به عنوان اکسیر جوانی شناخته می شود و خواهان زیادی دارد. شرکت ها و تولید کنندگان زیادی اقدام به بسته بندی و فروش این محصول می کنند که بدون تردید وجود صنعت پیشرفته بسته بندی و آماده سازی این محصول در کیفیت و درجه مرغوبیت کالا نقش مهمی دارد که در ایران متاسفانه این نوع شرکت ها بسیار اندک هستند.

شرکت گیلدا به عنوان یکی از اصلی ترین و پیشرو ترین شرکت ها در تولید و بسته بندی انواع خرما و خشکبار در ایران چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است و خوشبختانه به دلیل بهره گیری از استاندارد ترین و با کیفیت ترین تجهیزات حمل و بسته بندی خرما توانسته خدمات زیادی در عرضه این محصولات در ایران و خارج از کشور انجام دهد.

با توجه به شرایط برداشت، حمل و نقل ، بسته بندی، انبارش و مشتری مداری ویژه ای که این محصولات دارند می توان به جرات گفت یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید و سفارش خرما زاهدی بدون تردید شرکت گیلدا می باشد که تمامی شرایط حفظ و نگهداری خرما را در بهترین شرایط و بالاترین استاندارد ها فراهم نموده است.

محصولات و مواد غذایی مرتبط با خرما زاهدی مانند انواع دیگر خرماها، شیره واقعی خرما، انواع الکل، لواشک و صنایع غذایی مرتبط را تنها از شرکت گیلدا بخواهید.

صادرات خرما زاهدی

شرکت تولیدی خرمای گیلدا یکی از بزرگترین صادرکنندگان خرما، صادرات خرما زاهدی ایرانی را به کشورهای منطقه و اروپایی انجام میدهد. جهت خرید بدون واسطه و مستقیم از کارخانه و خرید عمده جهت صادرات خرمای زاهدی با بهترین قیمت و کیفیت با تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

محصولات گیلدا

خرما مضافتی بم
خرما مضافتی بم

خرمای مضافتی بم منسوب به خرمای شهرستان بم یا رطب مضافتی بم، یکی از محصولات خرمای ایران می‌باشد. این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا، به عنوان ...

اطلاعات محصول
خرما ربی
خرما ربی

اصلی ترین و مهم ترین خرما در منطقه سیستان و بلوچستان خرمای ربی یا خرمای پاکستانی است. که از نظر اقتصادی و تولید، اهمیت زیادی در این منطقه ...

اطلاعات محصول
خرما پیارم
خرما پیارم

خرما پیارم از نظر تجاری و اقتصادی یکی از ارزشمندترین خرماهای ایران است و بازار بسیار خوبی در خارج از کشور دارد. سالیانه مقدار زیادی از این خرما ...

اطلاعات محصول
خرمای کلوته
خرمای کلوته

خرما کلوته یا خرما کلیته، جزء خرماهای مرطوب یا نیمه مرطوب ایران محسوب میشود و شیره نسبتا متوسطی دارد. خرما کلیته گوشتی نرم دارد و به راحتی در ...

اطلاعات محصول
×
×