گرانترین خرمای صادراتی ایران

بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
توسط admin
64873 یازدید
0 دیدکاه
امتیاز
5
(6)
گرانترین خرمای صادراتی ایران

گرانترین خرمای صادراتی ایران چیست؟

خرمای مجول (گرانترین خرمای صادراتی ایران)، گران ترین خرمای جهان است! خرمای مجول، یکی از ارقام خرماهای شیرین است که از لحاظ کیفیت، مرغوب ترین و با کیفیت ترین انواع خرما محسوب میشود. و به همین جهت به پادشاه خرماها شهرت یافته است. درخت نخل بومی خرمای مجول متعلق به کشور مراکش می باشد. نخل خرمای مجول گرانترین خرمای صادراتی ایران میباشد.

بهترین خرما صادراتی

یکی از مهم ترین و عمده ترین محصولات خرمای ایران را می توان، خرمای مضافتی نام برد. این خرما، از نوع خرماهای نرم بوده و چه در داخل کشور و چه در عرصه های بین الملل، دارای تقاضای زیادی می باشد. رنگ این خرما عموما به بنفش تیره و سیاه گرایش دارد و دارای گوشت، شهد و طعم فوق العاده مناسبی می باشد. میزان رطوبتی که در محصول وجود دارد، بسته به محل مزرعه و کشت و برداشت محصول تفاوت دارد. اندازه نوع مرغوب صادرات خرما مضافتی، بین ۲.۵ الی ۴.۵ سانتی متر می باشد.

ویژگی های گرانترین خرمای صادراتی

خرمای مجول علاوه بر طعم شیرین و لذیذش، به جهت دارابودن ظاهر بزرگتر (۷ سانتی متری) نسبت به مابقی خرماها خود را متمایز کرده است. این نوع خرما را در رسته خرماهای نرم به حساب می آورند. باتفاوت اینکه خرمای مجول سخت تر و ارتجاعی تر از انواع خرماهای نرم می باشد.

این ویژگی متمایز خرمای مجول باعث گردیده تا از لحاظ تجاری به عنوان برترین نوع خرما شناخته شود.

خرمای مجول از لحاظ سازگاری و مقاومت بسیار قابل توجه است.

همانطور که نسبت به خشکی و شوری فراوان بسیار مقاوم است، پس از استحکام و رشد کافی ریشه ها نیز، قادر به ماندن در زمین کم آب یا بی آب برای مدت طولانی می باشد.

از جمله موارد سازگاری این گیاه می توان به این نکته اشاره نمود که دربرابر افت شدید دما نیز مقاوم بوده و چندین درجه زیر صفر را متحمل میشود.

 

گرانترین خرمای صادراتی ایران

در ۱۰ سال گذشته، وزارت کشاورزی در صدد آن برآمد تا خرمای مجول را از آفریقا به ایران وارد کند.

لذا پس از ورود محصول به ایران دانشمندان و محققان در پی تحقیقات و آزمایشات گوناگون و همچنین ارزیابی دوره های رویشی و زایش خرمای مجول، تست کشت این نوع خرما را به انجام رسانیدند.

به استناد گزارشی منتشر شده از مرکز خبرگزاری فارس،خرمای مجول به عنوان نخستین رقم تجاری دنیا انتخاب گردید. این محصول، به دلیل دارا بودن میوه بسیار درشت (اندازه ۷ سانتی متری) و سیاه رنگ متمایل به قهوه ای و بسیار خوش طعم بودن، به عنوان سلطان خرماها مشهور گردید.

expensive gildadate 1 - گرانترین خرمای صادراتی ایران

گرانترین خرمای صادراتی ایران در جهرم

پس از تلاش های پی در پی محققان مراکز تحقیقات شهر جهرم، و همچنین در راستای انجام پذیرفتن اقدامات اصلاحی جهت کاشت این نوع خرما، خرمای مجول از سال ۱۳۹۵ در جهرم به بار نشست و به تمامی باغداران و کشاورزان به عنوان با کیفیت ترین، مرغوب ترین و سازگارترین رقم خرما معرفی شد.

 

گرانترین خرمای صادراتی ایران در بوشهر

به استناد گزارش های منتشر شده از ایرنا نیز مشخص شد که ۱۰ درصد از خرمای مجول وارداتی، در ۴ منطقه از بوشهر کشت شده است.

پس از برداشت این خرما، نتیجه حاصل نشان دهنده رضایت کشاورزان از محصول دهی خوب و با کیفیت خرمای مجول است.

 

اکنون که استان بوشهر به عنوان یکی از قطب های خرما در کشور محسوب میگردد، بیش از ۶ میلیون اصله نخل خرمای مجول، به عنوان محصول بازارپسند و باکیفیت استان بوشهر منتخب گردیده است.

بنابراین کشاورزان درپی آنند که کشت این محصول با ارزش را افزایش دهند. جهت ارتقای کشت مفید خرمای مجول، نیاز است نکاتی به شرح ذیل رعایت گردد تا محصولی مرغوب کشت و برداشت شود:

  • درنظر داشتن و فراهم آوردن شرایط کاشت و برداشت مناسب
  • مهیا نمودن شرایط آب و هوایی مساعد جهت رشد مرغوب گیاه خرما
  • پرهیز از کشت این نوع محصول با مرکبات دیگر، به دلیل تفاوت نیاز آبی این خرما با سایر درختان
  • توجه بسیار زیاد به روش های اصولی کشت بافت و تکثیر و سالم سازی صحیح محصول
  • استفاده از روش گرده افشانی
  • استفاه از پاجوشها برای تکثیر گیاه
  • استفاده از کشت بافت (مناسب ترین کشت)

اگرچه کشاورزان با روشهای اصولی و باتوجه به تجارب چندین ساله، قادر به کشت و پرورش این محصول با ارزش هستند، اما به دلیل کاهش پیشرفت تکنولوژی، نیاز است در این زمینه ها، ضمن توجه به نکات و اصول ذکر شده، ضمن مشورت با محققین و کارشناسان متخصص، با همکاری و همفکری یکدیگر توسعه این محصول با ارزش را (خرمای مجول)، نه فقط در استان های ذکر شده، بلکه در کل ایران افزایش دهند.

جایگاه جهانی خرمای مجول

از آنجا که خرمای مجول به عنوان مرغوب ترین و مشهورترین ارقام خرما در کشورهای آفریقایی و اروپایی (به دلیل شرایط آب و هوایی گرم) محبوب و شناخته شده است، از این محصول با لقب گران قیمت ترین خرما یاد میکنند. این محصول که از جمله محصولات بومی کشورهای آفریقایی میباشد، پس از انجام تحقیقات و آزمایشات مختلفی که روی آن انجام شد، به دلیل مقاوم بودن گیاه نخل آن با شرایط آب و هوای سخت و سازگاری آن، در سایر کشورهای خرما خیز از جمله ایران، به ندرت کاشت و برداشت میشود.

در مورد خرمای مجول بیشتر بدانید

ضمن دارا بودن میوه بسیار لذیذ و شیرین و گوشتی آن، نمی توان ظاهر زیبای نخل این محصول را نادیده گرفت! این زیبایی نخل نر خرمای مجول به حدی است که دربرخی مناطق خرما خیز از این نخل به صورت زینتی استفاده میکنند.

از جمله ارقام خرماهای نیمه خشک کشور، میتوان به خرمای مجول اشاره نمود. همانطور که بیان شد، خرمای مجول در جهان مشهور شده و ضمن داشتن ارزش جهانی بالا در بازارها به عنوان گران قیمت ترین خرما عرضه می گردد.

لازم به ذکر است که بزرگترین کشور تولیدکننده خرما در دنیا، مصر میباشد، که پس از آن ایران، عربستان و عراق این بخش عظیم تولید را از آن خود کرده اند. نکته قابل توجه اینکه سطح زیرکشت خرمای مجول در کشورهای مختلف متفاوت است، و حتی در ایران بیشتر و بالاتر از مصر می باشد.

اما به علت استفاده از ارقام کم محصول تر در ایران، این کشور در مرتبه دوم تولیدکننده خرمای مجول قرار گرفته است.

خرمای مجول را از شیرین ترین نوع خرماها دانسته اند.

شرکت تولیدی خرمای گیلدا، بعنوان یکی از بزرگترین تولید کننده و صادر کننده خرما در ایران، که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی فعالیت میکند. شما میتوانید با شماره های تماس ذکر شده در سایت بدون دادن هزینه دلالان در این حوزه، مستقیما سفارش خود را از شرکت ثبت کنید.

برچسب ها
اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 6

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

بیشتر بخوانید

صادرات خرما به ترکیه
صادرات خرما به ترکیه

انواع خرما را میشناسیم پیش تر به طور کامل در مورد انواع خرما مانند: خرمای ربی, مضافتی و غیره صحبت کرده ایم. صادرات خرما به دلیل خاصیت خرما ...

مهر ۱۵, ۱۳۹۹
12636
صادرات خرما به روسیه
صادرات خرما به روسیه

صادرات خرما به روسیه یکی از چندین مقصد صادراتی خرمای ایران است. چراکه صادرات خرما به ترکیه, صادرات خرما به کانادا, مالزی و کویت نیز انجام میشود. انواع ...

شهریور ۳۱, ۱۳۹۹
16270
روش تهیه شیرینی با خرما
روش تهیه شیرینی با خرما

خرما یکی از شیرینی های محبوب دنیا خصوصا در خاورمیانه است. بنابراین شاهد صادرات خرما به روسیه, ترکیه, کانادا و صادرات خرما به چین و کشورهای دیگر هستیم. ...

شهریور ۲۴, ۱۳۹۹
18471
خاصیت خرما چیست؟
خاصیت خرما چیست؟

وقتی میگوییم صادرات خرما به کشور های دیگر نشان از محبوبیت این میوه دارد. خرما مضافتی, خرما شاهانی, ربی و دیگر محصولات خرما از زمان های قدیم جایی ...

شهریور ۱۵, ۱۳۹۹
20751

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید