خرما مضافتی بم

خرما مضافتی بم

خرمای مضافتی بم منسوب به خرمای شهرستان بم یا رطب مضافتی بم، یکی از محصولات خرمای ایران می‌باشد. این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا، به عنوان خشکبار محسوب نمیشود. شرایط نگهداری آن در دمای بین -5 تا +5 درجه سانتی گراد می‌باشد. خرمای مضافتی بم پوست مشکی، براق، نازک و صافی دارد.

پوست رطب مضافتی بم به راحتی قابل جدا شدن است. خرمای مضافتی بم شیره زیادی دارد.

 

چگونه مرغوب بودن این نوع خرما را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص مرغوب بودن این خرما، به این شکل عمل کنید. هرچه میزان شیره یک خرما بیشتر باشد، کیفیت و درجه ی آن خرمای مضافتی بم هم بیشتر است.

وزن هر جعبه ی خرمای مضافتی بم، بدلیل شیره زیاد آن، بیش از 10 کیلوگرم میباشد. خرمای مضافتی بم به دلیل وجود پتاسیم زیاد، برای درمان اسهال مفید است. نکته ای که هنگام استفاده از خرما باید مورد توجه قرار گیرد این است که، حتما قبل از مصرف به خوبی شسته شوند. زیرا وجود شیره که روی پوست خرما قرار میگیرد، چسبناک میشود. که موجب میشود هر نوع آلودگی را به خود جذب کند.

 

تفاوت رطب با خرما چیست؟

خرما چهار مرحله را طی می کند تا کاملا رسیده شود. مرحله سوم را رطب مینامند. در این مرحله، رطوبت محصول، زیاد، و قند آن کم میباشد.

برداشت محصول

برداشت محصول از سوی کارگران مرد، در سبدهایی که با برگ درخت خرما بافته شده، به صورت سنتی انجام میگیرد. محصول نیز، در زیر درخت توسط کارگران زن یا مرد جمع آوری میشود. هنگام جمع آوری، محصول خرما را در صندوقچه هایی از جنس پلاستیک و دارای منافذ تهویه، به سردخانه ها منتقل میکنند. حمل و نقل 80 درصد خرمای مضافتی تولیدی، به وسیله کامیون یا وانت، به سردخانه های موجود در شهرستان بم برده میشود.

مشکلات عمده در این مرحله:

  • گرانی هزینه های حمل
  • ضایعات هنگام حمل محصول
  • بسته بندی نکردن
  • بارگیری و تخلیه مناسب خرما

میباشد. بسته بندی خرما یکی از خدمات مهم بازاریابی خرما به شمار می آید. این مرحله به طور معمول در سردخانه ها و به وسیله نیروی کار خانم انجام میگیرد. اندازه بسته ها از 250 گرم تا 1 کیلوگرم متغیر است. بسته بندیها از گوناگونی شکل و رنگ نیز برخوردارند.

بسته به اینکه خرما صادر شود یا به مصرف داخلی برسد. اندازه، شکل و جنس بسته بندیها با یکدیگر تفاوت دارد.

خرماهای صادراتی به طور معمول، مرغوبتر هستند. مشکل عمده گرانی هزینه بسته ها، نبود کارخانه های بهداشتی به همراه اصول درست بسته بندی و استاندارد در منطقه است.

 

ویژگی های خرمای مضافتی بم

این خرما در ساختار ذاتی اش، مقدار زیادی از ماده معدنی پتاسیم را داراست. که همین موضوع میتواند خرما مضافتی بم را یک درمان برای بیماری اسهال در نظر گرفت. یکی از مهم ترین و عمده ترین محصولات خرمای ایران را میتوان، رطب خرما مضافتی نام برد. این خرما، از نوع خرماهای نرم است. خرما مضافتی بم چه در داخل کشور و چه در عرصه های بین الملل، دارای تقاضای زیادی میباشد.

رنگ این خرما عموما به بنفش تیره و سیاه گرایش دارد. همچنین دارای گوشت، شهد و طعم فوق العاده ای است. میزان رطوبتی که در محصول وجود دارد، بسته به محل مزرعه، کشت و برداشت محصول تفاوت دارد. اندازه نوع مرغوب این نوع خرما، بین 2.5 الی 4.5 سانتی متر میباشد.

خرمای مضافتی معروفترین نوع خرما میباشد. گاهی به اشتباه، لفظ رطب را برای آن بکار میبرند. در واقع رطب، میوه تازه رسیده درخت نخل میباشد. رطب خشک شده، خرما میباشد. بعنوان مثال، میتوان محصولات غوره و انگور و کشمشی که از درخت مو بدست می آید را نوعا مانند خارک و رطب و خرما برای درخت نخل دانست. این نوع خرما می بایست حتما و حتما در یخچال نگهداری شود.

 

بیشترین میزان مصرف خرمای مضافتی

خرما دارای آهن بالا، قند طبیعی و مناسب برای بدن میباشد.

جالب است بدانید که بیشتر فروش خرمای مضافتی سالانه در داخل کشور، در ماه مبارک رمضان انجام میشود.

چرا که در این ماه بسیاری از مردم طبق آداب و رسوم اسلامی روزه میگیرند. و در طول روز با افت انرژی و همچنین افت قند خون مواجه میشوند. به هنگام افطار میخواهند از ماده خوراکی مناسبی استفاده کنند، که به سرعت انرژی از دست رفته را برگرداند. همچنین قند از دست رفته را نیز به خون برگرداند. که خرمای مضافتی انتخابی بسیار مناسب و مفید برای این کار است.

 

نگهداری خرما

همه خرمای مضافتی در انبار نگهداری، باید با شرایط مناسب و استاندارد های روز، در دمایی که باعث پوسیدگی خرما نشود ذخیره شود. علاوه بر این، ارزش خرمای مضافتی برای بدن، زمانی که این خرما به دست مصرف کننده برسد؛ تعییین میشود. که اگر در شرایط مناسبی نگهداری شود، خرما خواص خود را از دست نمیدهد.

بسیاری از افراد، در طول روز به دلیل مشغله های کاری، حتی زمان مناسب برای صرف ناهار را ندارد. که خرما جایگزین بسیار مناسبی برای این کار میباشد.

هر چند که وعده نهار اهمیت بسیار زیادی در سلامت انسان دارد. اما متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل مشغله های زیاد مردم و همچنین توسعه جوامع، بسیاری از افراد به دلیل شغل روزانه خود، زمان مناسب برای ناهار ندارند.

این افراد میتوانند با مصرف چند عدد خرمای مضافتی، انرژی مناسب برای ادامه روز را تامین کنند. همچنین هزینه بسیار مناسبی را برای جایگزین کردن وعده غدایی خود، با خرما را پرداخت میکنند.

ویژگی های خرمای مضافتی

این خرما بیشتر نام رطب مضافتی را برخوردار است. بسیاری آن را به اسم رطب مضافتی می شناسند. بسیاری از خرماها نام مخصوص به خود را دارند. همچنین در بسیاری از نقاط کشور به خرمای مضافتی فقط کلمه رطب گفته میشود؛ که در نوع خود جالب توجه است.

رنگی که مردم برای این خرما دوست دارند و بسیاری از خریداران نیز ترجیح می‌دهند؛ رنگ مشکی میباشد. و حتی مشکی تیره نیز بر روی فروش این محصول تاثیر می گذارد. هرچند که این خرما در نوع قهوه ای و قهوه ای تیره نیز موجود میباشد. چرا که این خرما درمرحله اول برای رسیده شدن، به شکل قرمز است. جالب است بدانید با طی شدن مراحل رشد، به رنگ مشکی تبدیل میشود.

طبع خرما گرم بوده و اغلب افرادی که دارای طبع سرد میباشند. مخصوصا کسانی که برای آنها مشکلاتی ایجاد شده است. می‌توانند از این خرما بعنوان یک دارو استفاده کنند. علاوه بر خواص آن برای بدنشان، بعنوان یک دارو برای سلامت جسمی میتوانند استفاده کنند.

بسیاری از خرماها را می‌توان در هوای آزاد و در محیط اتاق نگهداری کرد. اما شرایط نگهداری این خرما تا حدودی منحصر به فرد میباشد. توصیه می‌شود که این خرما را برای مصرف، در منزل و در یخچال نگهداری کنید. هر زمان که برای مصرف خواستید، سه ساعت زودتر خرما را از یخچال خارج کرده و و بعد آن را مصرف کنید.

خرمای مضافتی بم دارای مقداری رطوبت است. این دو تو بدن باید بیش از حد باشد و نه اینکه به پدران خود ما وجود نداشته باشد ولی وجود رطوبت در این خرما خاصیتی را به این خرما اضافه کرده که شاید یکی از مصرف کنندگان از آن مطمئن باشد این خاصیت همان تغییر دسته بندی در خرما می باشد که رطوبت باعث شده خرمای مضافتی در دسته محصولات غذایی قرار بگیرد که این نیز به نوع خود قابل توجه است.

صادرات خرما مضافتی

شرکت تولیدی خرمای گیلدا، یکی از بزرگترین صادرکنندگان خرما، صادرات رطب مضافتی بم ایرانی را به کشورهای منطقه و اروپایی انجام میدهد. جهت خرید بدون واسطه و مستقیم از کارخانه و خرید عمده جهت صادرات خرما مضافتی بم با بهترین قیمت و کیفیت با تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

محصولات گیلدا

خرما مضافتی بم
خرما مضافتی بم

خرمای مضافتی بم منسوب به خرمای شهرستان بم یا رطب مضافتی بم، یکی از محصولات خرمای ایران می‌باشد. این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا، به عنوان ...

اطلاعات محصول
خرما ربی
خرما ربی

اصلی ترین و مهم ترین خرما در منطقه سیستان و بلوچستان خرمای ربی یا خرمای پاکستانی است. که از نظر اقتصادی و تولید، اهمیت زیادی در این منطقه ...

اطلاعات محصول
خرما پیارم
خرما پیارم

خرما پیارم از نظر تجاری و اقتصادی یکی از ارزشمندترین خرماهای ایران است و بازار بسیار خوبی در خارج از کشور دارد. سالیانه مقدار زیادی از این خرما ...

اطلاعات محصول
خرمای کلوته
خرمای کلوته

خرما کلوته یا خرما کلیته، جزء خرماهای مرطوب یا نیمه مرطوب ایران محسوب میشود و شیره نسبتا متوسطی دارد. خرما کلیته گوشتی نرم دارد و به راحتی در ...

اطلاعات محصول
×
×