صادرات خرما مضافتی، تقریبا نیمی از میزان تولید خرمای ایران را خرمای مضافتی تشکیل می دهد. میزان تولید بالا، مزیت تولید و رقم منحصر به فرد صادرات خرمای مضافتی باعث شده است که جز ارقام خرمای دارای بیشترین آمار صادرات خرمای ایران قرار گرفته و صادرات رطب مضافتی بسیار رونق داشته باشد.

خرما یا رطب گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها است که میوه‌اش خوراکی و دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و طعم شیرین که به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگ‌های آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۱۰ تا ۲۰ متر یا بیشتر می‌رسد.

گستردگی گونه خرما عمدتاً در نیمکره شمالی و در کشورهای ایران، پاکستان، عراق، عربستان و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همچنین بیشتر کشورهای شمال آفریقا و ایالات متحده آمریکا است و در نیمکره جنوبی نیز به‌طور پراکنده دیده می‌ شود.

رطب مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد. خرمای مضافتی یکی از خوش طعم ترین و دلچسب ترین انواع خرمای جهان است و این خرما که بیشتر به صورت رطب مورد استفاده قرار می گیرد، گوشت کافی و مطلوب، رنگ مشکی جذاب و رطوبت نسبتا بالایی، بین ۱۵% الی ۳۵% بسته به زمان برداشت از درخت و محل کاشت، دارد.

از آفت‌های مهم خرما می‌توان به کرم میوه‌خوار خرما، سوسک کرگدنی خرما و زنجره خرما را نام برد.
مرغوب ترین و خوش طعم ترین نوع خرمای مضافتی در شهرستان بم واقع در جنوب شرقی ایران پرورش می یابد. سطح زیر کشت این خرما در شهرستان بم و حومه در حدود ۲۸ هزار هکتار بوده و از این مقدار سالانه در حدود ۱۲۰،۰۰۰ تن برداشت می شود. مناطق دیگر کاشت این خرما در ایران، جیرفت و کهنوج در استان کرمان، و سراوان و ایران شهر در استان سیستان و بلوچستان است.

شکل و ظاهر رطب مضافتی بم

دیگر کسی نیست که از خواص این طلای سیاه بی‌خبر باشد. رنگ مشکی عالی، اندازه درشت، پوست نازک و براق و گوشت کافی رطب مضافتی را به یکی از محبوب‌ترین نوع رطب در ایران و جهان تبدیل کرده است.

بسته به منطقه کشت شده رطوبت این رطب متغیر است اما تقریبا در حدود 15 الی 30 درصد رطوبت دارد که همین ویژگی آن را از دسته خشکبار و آجیل جدا می­‌کند. سایز و اندازه رطب مضافتی چیزی در حدود 5 سانتی‌متر است که در نوع خود درشت و به اندازه به حساب می‌­آید. طبع گرم رطب مضافتی گزینه‌­ای فوق‌­العاده برای درمان افراد سرد مزاج به حساب می­‌آید.

لازم به ذکر است رطب مضافتی برخلاف سایر انواع خرماهای دیگر مانند کبکاب عاری از هرگونه شیره است. در میان تمام این ویژگی‌ها آنچه این رطب را تا این اندازه محبوب کرده است میزان قند و طعم شیرین مناسب آن است که هر سلیقه‌­ای را راضی نگه می‌­دارد.

خواص رطب مضافتی بم

به نظر می‌رسد رطب مضافتی پکیج کاملی از خواص مفید و منحصر به فرد برای سلامتی و شادابی جسم و روح است. در ادامه به طور خلاصه به بخشی از مزایای بی‌نظیر آن اشاره می­‌شود. رطب مضافتی بم منبع غنی ویتامین‌ها از جمله A ، B ، C و E است و همچنین حاوی مواد معدنی مانند فسفر، کلسیم، آهن، ید و منیزیم است که هر کدام نقش عمده‌­ای در سلامتی جسم انسان برای خون‌سازی و شادابی، تقویت چشم و جوانسازی پوست به ­عهده دارند.

تحقیقات نشان داده ­است خوردن این رطب در نوع تازه یا نیمه تازه آن به تنهایی یا همراه با لبنیات مانند شیر به منظور کاهش خستگی و بازیابی انرژی بعد از فعالیت­‌های سنگین بسیار مفید است.

در تحقیقات دیگری اثر رطب مضافتی در کاهش عصبانیت و احساس آرامش و تقویت حافظه مشخص شده ­است. از دیگر خواص این محصول می‌­توان به بهبود سیستم شنوایی، بینایی، کمر درد، مفاصل و خاصیت ضد سرطانی آن اشاره کرد که در نوع خود بی‌نظیر است.

جایگاه رطب مضافتی در بازارهای جهانی

صنعت رطب ایران صنعتی پرسود و رو به رشد است که خوشبختانه در طول زمان، ایران توانسته است جایگاه مطلوبی را در رقابت با سایر کشورها به دست آورد.

بر اساس آخرین آمارهای جهانی فائو، ایران بعد از مصر رتبه دوم تولید رطب در میان جهان دارد که این امر بیان­گر فرصت فوق‌­العاده ایران برای حضور پررنگ در بازارجهانی صادرات رطب مضافتی بم است. در ایران سالیانه بیش 242 هزارتن رطب مضافتی تولید می­‌شود که به دلیل کیفیت بالا سهم عمده‌­ای از تولید این خرما برای صادرات به کشورهای مختلف اختصاص می­یابد.

به دلیل کیفیت بالا و طعم مناسب و هم چنین لزوم شرایط جغرافیایی خاص برای کشت، ایران همچنان به عنوان یکی از اصلی­‌ترین دروازه­‌های صادرات خرما به چهار قاره به شمار می­‌رود که خوشبختانه در طول سال‌­ها صادرات رطب مضافتی بم با رشد بالایی رو به رو بوده است.

بسیاری از کشورها به دلیل کیفیت بالا، ارزش غذایی منحصر به فرد و طعم دلچسب تمایل بسیاری زیادی برای افزایش واردات این محصول به منطقه خود هستند. هندوستان، یونان، نروژ، کلمبیا، کنیا، لبنان، هلند از جمله کشورهای مقصد برای صادرات رطب مضافتی بم به شمار می­‌روند.

لازم به ذکر است گیلدادیت به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکننده رطب مضافتی بم با بسته بندی‌­های شکیل، درجه یک و برزانده یک محصول ایرانی در حال تعامل با کشورهای مقصد و صادرات این محصول اسثنایی و منحصر به فرد است.