صادرات خرما استعمران

صادرات خرما استعمران

صادرات خرما استعمران یکی از محبوب ترین و در عین حال پر فروش ترین محصولات خرما در ایران می باشد که عمدتا در خوزستان و شهرهای جنوبی ایران کاشته می شود. و توسط شرکت صادارتی خرمای گیلدا به اقصی نقاط جهان صادر میشود.

خرمای صادراتی سایر

خرما استعمران یا خرما سایر از خرماهای نیمه خشک یا نیمه مرطوب دسته بندی می شود و کمتر از ۱۸ درصد رطوبت دارد. همین امر به نگهداری بهتر و طولانی مدت تر این خرما کمک شایانی کرده است و برای صادرات این محصول شرایط ساده تری را فراهم نموده است.

این خرما را به راحتی می توان در شرایط معمولی و در یک انبار سر پوشیده تا حدود ۱۵ ماه به راحتی نگهداری کرد و نیاز به دمای غیر طبیعی هم ندارد.

به عنوان یکی از مشکلات اساسی در فروش این نوع خرما همچنان می توان کمبود تجهیزات اماده سازی و بسته بندی درست را نام برد.

اما در شرکت تولیدی خرمای گیلدا اغلب خرما استعمران در کارتن های ۵ یا ۱۰ کیلوگرمی به راحتی و کاملا استرلیزه بسته بندی می شود. نوع این کارتن ها لمینت است.

به دلیل همین ویژگی انبارپذیری، سهولت حمل و نقل و نگهداری ساده، صادرات خرمای استعمران به راحتی انجام شده و سالانه حجم بالای از این خرما از ایران به سایر کشور ها صادر می شود.

میزان صادارت هرما استعمران و مشتریان آن

مجموعا حدود ۴۵ درصد از این خرما صادر می شود و از اقتصادی ترین و به صرفه ترین نوع خرماهای ایران برای مصرف جهانی و البته داخلی است.

مشتریان اصلی خرما استعمران کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی و بخصوص روسیه هستند. از دلایل محبوبیت این خرما در کشورهایی دیگر میزان قند بالا و سلولز پایین آن است. کشورهای عربی و کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه، سوئد، فنلاند و… بیشترین مشتریان این نوع خرما در جهان هستند و بازار فروش این خرما در این کشورها بسیار رونق دارد.

میزان صادراتی این محصول بسیار بالا است و از این رو دارای ارزش اقتصادی فراوانی است.

خرمای سایر در ایران

شهرستان شادگان یکی از شهرستان هایی است که خرمای استعمران در آن زیاد کشت می شود و مرغوبیت این نوع خرما در آن بسیار بالا است.

خرمای سایر شادگان جایگاه ویژه ای در بین خرما های استعمران دارد. بر اساس آخرین اطلاعات حدود سیزده هزار و ششصد هکتار از زمین های این شهرستان را کشتزارها و یا نخلستان های خرمای استعمران پوشش داده است.

ویژگی های خرما استعمران

با توجه به میزان قند بالای این خرما می توان به راحتی آن را در آب حل کرد و با چایی و یا انواع نوشیدنی دیگر استفاده کرد. البته از این نوع خرما برای تولید انواع شیرینی و یا نوشیدنی هم استفاده می شود که در صورت استفاده از آن برای تولیدات می توان قند ان محصول را در بین قند های طبیعی طبقه بندی کرد.

بر اساس گفته کارشناسان این خرما بالغ بر ۷۵ درصد قند دارد و افرادی که دارای مرض قند یا دیابت هستند باید در مصرف آن دقت کنند.

نخل این خرما اغلب در خوزستان کشت می شود و حدود ۷۰ درصد از نخلستان های این شهر را نخل استعمران تشکیل داده است. زمان برداشت محصول این نخل ها اواخر شهریور و اوایل مهر ماه می باشد.

 

خواص خرمای استعمران

خرما بصورت کلی از جمله مواد غذایی فوق العاده مقوی و توصیه شده است.

این ماده غذایی دارای ارزش غذایی بالا و بسیار مفیدی است.

خرمای استعمران هم از جمله خرماهای دارای ارزش غذایی بالا است که به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، قند بسیار بالا، انواع مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، پتاسیم و فسفر به عنوان یکی از بهترین انواع خرما ها بخصوص برای کودکان و میان وعده انها می باشد.

این خرما از خرماهای دارای آنتی اکسیدان بالا می باشد که به عنوان یک ماده ضد سرطان به شمار می رود. منیزیم موجود در این خرما برای افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند به عنوان یک ماده هضم کننده غذا بسیار موثر است و آهن بالای این خرما هم برای افراد دارای کم خونی مفید است.

قند بالای این نوع خرما هم به ورزشکاران کمک می کند تا انرژی و کالری زیاد مورد نیاز برای یک تمرین فشرده را داشته باشند و به همین دلیل عمده مربیان ورزشی آشنا به این خرما به عنوان یک غذای میان وعده روزانه این خرما را به شاگردان خود توصیه می کنند.

این خرما به راحتی بسته بندی و حمل و نقل ساده ای دارد و با کانتینرهای ساده و بدون یخچال هم می توان در مسافت های زیادی آنها را حمل کرد و یا به راحتی می توان انها را انبارش کرد. به دلیل کم شیره بودن این خرما باید مراقب حشرات در محیط انبارش آنها بود.

مطالب وبلاگ

خواص خرما
خواص خرما

خواص انواع خرما خواص خرما برای همه ما آشکار است. اما برخی از خواص ویژه خرما عبارت اند از این که غذائیت خرما زیاد و خون ساز است. خرما ...

بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
51119
گرانترین خرمای صادراتی ایران
گرانترین خرمای صادراتی ایران

گرانترین خرمای صادراتی ایران چیست؟ خرمای مجول (گرانترین خرمای صادراتی ایران)، گران ترین خرمای جهان است! خرمای مجول، یکی از ارقام خرماهای شیرین است که از لحاظ کیفیت، مرغوب ...

بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
51090
بهترین نوع خرما کدام است؟
بهترین نوع خرما کدام است؟

بهترین نوع خرما کدام است ؟ شاید یکی از اصلی ترین سوالاتی که همواره علاقمندان به مصرف خرما را درگیر خود کرده است این است که چه تفاوتی بین خرما ها ...

بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
52306
روش صادرات خرما
روش صادرات خرما

روش صادرات خرما چیست؟ خرمای ایران به 52 کشور جهان صادر می شود و باعث ارز آوری میشود. به همین دلیل باید به نکاتی که باعث صادرات بهتری می ...

بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
50913
×