صادرات خرما همواره به عنوان یکی از بالهای اقتصادی کشور به صادرات کمک شایانی نموده است. این میوه با ارزش بهشتی در کشور ما دارای تنوع زیادی می باشد. خرما Date palm گیاهی است از تیره نخل ها که میوه اش خوراکی و دارای هسته ای سخت و پوست نازک و طعمی شیرین و بسیار خوشمزه بحساب می آید که به شکل خوشه های بزرگ از شاخه آویزان است.

درخت نخل می تواند به ارتفاع 20 متری نیز برسد. خرما در بخش های عمده نیکمره شمالی از جمله ایران، عراق، پاکستان، عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، آمریکا و شمال آفریقا رشد می نماید. رطب، مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری را دارد. تنوع خرما شامل پیارم، ربی، سایر، مضافتی است. میزان تولید خرما در سال 2007 بیش از 7 میلیون تن بوده است.

انواع خرما در ایران

ایران را می توان جزو دسته کشورهایی دانست که دارای شرایط مناسب برای رشد خرماست. این شرایط چنان مناسب و تامین شده جهت رشد خرمای مرغوب است که به جرأت می توان گفت شاید در هیچ کجای دنیا به چنین هماهنگی و فراهم آوری شرایط مناسب اشاره نشده است.

از آنجا که این شرایط زمینه را برای رشد بهتر و بیشتر انواع خرماها در ایران فراهم می آورد، لذا می توان بهترین و مرغوب ترین محصولات را از آن خود ساخت. خرما پیارم و خرما مضافتی از جمله خرماهای تولیدی ایران هستند که در جهان طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

به همین جهت نمونه خرماهای مرغوب ایرانی را در هیچ کجای دنیا نمی توان یافت، زیرا محل کشت و شرایط خوبِ مهیا شده جهت رشد این نوع خرماها فقط در زمین های برخی نقاط ایران امکانپذیر است و کشت حاصلخیز و مفید را در بر دارد.

کشورهای بسیاری در صدد آنند تا بتوانند بخشی از مرغوبیت خرماهای تولیدی ایران را در تولیدات خود محقق کنند، درصورتی که این امر ممکن نمی شود و علت آن جزء شرایط مناسب کشت نیست.

از آنجا که خرید خرما از ایران توسط کشورهای اروپایی همیشگی بوده و هست، اکثریت این کشورها به دنبال کیفیت و طعم خاص و منحصر بفرد خرماهای ایرانی هستند. حال جالب است بدانید کشوری مانند هند بیشترین خرید خرما را از ایران داشته است. این کشورها از آن جهت به دنبال خرید خرما از ایران هستند که کشورهای اروپایی شرایط مناسب آب و هوایی کافی ندارند، لذا زمینه برای کشت و پرورش خرما امکان پذیر نیست. به همین جهت نه تنها در تناژهای بالا بلکه حجم انبوه و به صورت عمده خرما را خریداری می نمایند تا ضمن اینکه جوابگوی نیازهای کشور خودشان باشد، بتوانند به سایر کشورها نیز صادر کنند.

از این رو شرکت های زیادی در زمینه خرما فعالند. شرکت آتیه ارگ آتبین با نام تجاری گیلدا یکی از بزرگترین صادرکنندگان انواع خرمای مضافتی در ایران است که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی و متخصصین با سابقه، توانسته جایگاه بالایی در بازار ایران و جهان کسب نماید.

صادرات خرما

سهم صادرات خرمای ایران در بازار جهانی بیش از 1.4 میلیارد دلار است که بزرگترین کشورهای صادر کننده آن آمریکا، مصر و ایران هستند. رشد صادرات خرما در 4 سال اخیر بیش از 10 درصد رشد را نمایش می دهد. تولید کنندگان این محصول با بکارگیری اصول بازاریابی و بسته بندی مناسب توانسته اند به بازار های بین المللی محصولات خود را صادر نمایند.

بازاریابی بین المللی خرما صادراتی

بازاریابی خرما صادراتی بر روی جامعه با هدفی متشکل از خرده فروشی های کوچک و فروشگاه های زنجیره ای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در سراسر جهان متمرکز شده اند.

بسیاری از شرکت های تولیدی در سراسر جهان استراتژی بازاریابی خود را بر روی بازاریابی دیجیتال متمرکز کرده اند. هر ساله فروش آنلاین نسبت به فروش سنتی 15 درصد رشد را نشان می دهد. این رقم نشان می دهد بسیاری از صاحبان کسب و کارها به فکر استفاده از ظرفیت های بازاریابی دیجیتالی می باشند.

شرکت های صادرات خرما

اما نکته اصلی اینست که شرکت خرما باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا ضمن برانگیختن اعتماد مردم و جلب رضایت آنها، بتواند در مدت زمان طولانی، محصولات مرغوبی را دراختیار آنها قرار دهد؟

این ویژگی ها را می توان به صورت زیر عنوان نمود:

  1. دارا بودن تمامی استانداردهای وزارت بهداشت
  2. داشتن کلیه مجوزهای ملی و بین المللی و نشان حلال
  3. قابلیت ارسال سفارش به میزان بالا
  4. دارای بسته بندی با رعایت کلیه ی موازین صادراتی
  5. دارا بودن مجوز رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت
  6. مجهز بودن به سردخانه های اختصاصی جهت نگهداری محصولات خرما
  7. تضمین کیفیت محصولات
  8. داشتن قابلیت وکیوم محصولات

همین مختصر ویژگی هاست که منجر می گردد تا شرکتی مانند آتیه ارگ آتبین (گیلدا) در امر صادرات موفق شود و پیشرفتی خیره کننده داشته باشد.

به علاوه باید کارشناسان یک شرکت به بازارهای جهانی، تجارت بین الملل و همچنین قوانین حاکم بر واردات و صادرات کشورها اشراف کامل داشته باشند.

به روز بودن بسته بندی و همچنین طراحی های جذاب نیز در فروش بین المللی و صادرات نقش مهم و پر رنگی دارد.

خرمای ایران در سال های گذشته به دلیل ضعف صادرات بیشتر به صورت فله صادر میشد و نامی از ایران بر این محصول با ارزش نبود، امروزه صنعت بسته بندی پیشرفت چشمگیری داشته است به نحوی که بسته بندی های جذاب و متنوع زیادی طراحی شده است.

شرکت آتیه ارگ آتبین که با نام تجاری گیلدا فعالیت می کند، با توجه به سابقه حضور چندین ساله در صادرات خرما و بسته بندی وتامین خرما و همچنین با داشتن تمامی ویژگی های یک شرکت برتر صادرات، توانسته به اغلب نقاط جهان خرما صادر کند.

با توجه به این امر، شرکت آتیه ارگ آتبین توانسته ضمن ارائه و فروش خرمای درجه یک و مرغوب در بسته بندی های زیبا و به روز، در زمره شرکت های برتر امر صادرات قرار گیرد.